PAPIEŻYCA ODWRÓCONA

Zapomniała, jak dalej brzmi tekst, a może student go nie dokończył… Zakończyła więc jak w poprzednich piosenkach — tekstem mówionym, tym razem prozą, głębokim, grobowym głosem. Miała piękną skalę i zamierzała się nią pochwalić. Nie miała jednak czasu, by ułożyć jakiś wiersz. Tym razem słowom nadała brzmienie niesłychanie ważnego przekazu, ale powiedziała tylko to, co ślina jej przyniosła na język:

— Czy jesteś wysłannikiem szatana? Czy może sam nim jesteś? Kto ci rozkazuje? Kogo słuchasz? W jakim celu? Jakie brudne sprawy są twoim posłaniem?

            I to był drugi i ostatni błąd jej życia.

 

Świat kawiarenek i kabaretów przedwojennej Warszawy, a na jego tle losy głównej bohaterki – Tali. Uboga dziewczyna z prowincji, zamieszkała w nędznej dzielnicy, krok po kroku spełnia swoje marzenia i wyrasta na gwiazdę małych scen. Czyżby kolejna bajka o Kopciuszku? Niestety nie. Przez przypadek Tala staje się nieświadomą uczestniczką rozgrywki pomiędzy ludźmi dużo potężniejszymi od niej.

Czy uda się jej połączyć spotykające ją dziwne sytuacje w pełen obraz? Czy dowie się, o co tak naprawdę toczy się gra?

A może uda się to tobie?

We współczesnych powieściach sensacyjnych wszystko odbywa się wg schematu: jest zbrodnia, która szokuje otoczenie i czytelnik odbywa daleką drogę, odgadując, kto, dlaczego i jakie oszukańcze wybiegi zastosował w obronie przed jej zdemaskowaniem. Powieść wieńczy rozwiązanie, które pozwala czytelnikowi skonfrontować się z własnymi przypuszczeniami. Jest swojego rodzaju grą intelektu.

W rzeczywistym życiu najczęściej bywa inaczej. Możemy nigdy nie dowiedzieć się, jakie wydarzenia doprowadziły do straszliwych skutków – możemy najwyżej domniemywać w sposób nieuprawniony. Pewna dziewczyna kradnie „jasnowidzowi” kopertę, pragnąc zdemaskować jego oszustwa; wynajęty na przyjęcie kelner pożyczonym srebrnym ołówkiem na kopercie tej zapisuje liczbę wydanych lampek szampana, potem zaś zapomina o niej – oddaje wypożyczony smoking razem z ołówkiem i kopertą.

Żadna z tych czynności nie przepada na zawsze, choć nikt ze sprawców już o nich nie pamięta. Giną trzy osoby, a cała rodzina rozpada się i już nikt nigdy nie odgadnie, że były  przyczyną straszliwych skutków. Można najwyżej domyślać się na podstawie politycznej sytuacji kraju i gry wywiadów tuż przed wybuchem wojny, co naprawdę się stało i jak niefrasobliwe działania jednostek przypieczętowały ich los.

Jeżeli zaliczasz się do osób, które nie lubią sztampowych rozwiązań, ta powieść jest właśnie dla ciebie. Pozwala też zrozumieć, jak bardzo trudno zrealizować wrodzone predyspozycje, wbrew współczesnemu przekonaniu, że chcieć to móc.