Wysiedlone dusze ( 2024)
Wysiedlone dusze (2024) antologia Katarzyny Anny Urbanowicz. E-book w trzech formatach do wyboru: pdf , ePub. lub mobi. Zbiór opowiadań różnych gatunków, od SF i fantasy począwszy, do obyczajowych z różnych okresów twórczości autorki
Najczęściej te nawiedzone, rzadko występujące istoty są związane ze szczególnym rejonem geograficznym. Badacze specjalizujący się w zakresie zjawisk dotyczących duchów twierdzą, że owe niezrównoważone istoty przebywają w bezludnych rejonach pomiędzy niższą sferą astralną Ziemi a światem duchowym. Jednak badania skłaniają mnie do przypuszczenia, że dusze te nie są ani zagubione w przestrzeni, ani demoniczne. Po śmierci fizycznej zdecydowały się one z własnej woli pozostać przez jakiś czas w sferze ziemskiej ze względu na wysoki stopień nieukontentowania. Moim zdaniem są to okaleczone dusze, ponieważ są tak bardzo oszołomione i mają w sobie tak wiele rozpaczy, a nawet wrogości, iż pragną, aby ich przewodnicy trzymali się od nich z daleka. Wiemy, że można, stosując różne metody, na przykład egzorcyzmy, zlokalizować wrogie, wysiedlone istoty i spowodować, by przestały one niepokoić ludzi. Można przekonać duchy przebywające w ciałach innych osób, aby odeszły i ostatecznie przeniosły się we właściwy sposób do świata duchowego (motto)
Podobnie jak w innych powieściach autorki, od powojnia, przez głęboki PRL, jak również w świecie wyobraźni, w opowiadaniach fantasy – tędy kroczą kobiety próbujące odnaleźć w świecie uzasadnienie dla siebie, starające się przetrwać i zrozumieć rzeczywistość. Tytuł zbioru opowiadań nawiązuje do legend o wysiedlonych duszach ludzi, którzy za życia nie umieli zdefiniować swojej sytuacji ani nie potrafili dać sobie z nią rady i wskutek tego skazani zostali na wieczne błąkanie się po bezdrożach. Dusze te są okaleczone, oszołomione i mają w sobie wiele rozpaczy oraz agresji, jednak paradoksalnie pragną, aby ich przewodnicy trzymali się z daleka. Jeśli to prawda, PRL zostawił po sobie mnóstwo takich wysiedlonych dusz, część jeszcze żywych, staruszków błądzących wśród wspomnień i ucieczek do niepamięci. Losy niektórych z nich, egzystujących pod presją nie tylko politycznie pojmowanego patriarchatu, ale także wszelkich przejawów społecznych zachowań, wynikających czy to z przywiązania do tradycji, czy to z innego rodzaju przyzwyczajeń (które dziś określamy myśleniem stereotypowym) przedstawione w tym zbiorze. Opowiadania ukazują źródło owych stereotypów, chwytają moment ich formułowania się i utrwalania w społeczeństwie, przyswajania ich, rzutujących na sfery życia wydać by się mogło, z pozoru nie związane z prawami chwil i przechodzące do obecnych czasów, gdzie ulega się im bezrefleksyjnie.
Opowiadania z gatunku SF i fantasy to zarówno wspomnienie najbardziej dojrzałych tekstów autorki jak i kontynuacja osadzona w opisanych światach, których ogląd opiera się na kobiecej perspektywie męskich światów wojowników i zdobywców, władców i ich opozycji oraz magów i twórców panujących ideologii.
Wreszcie dwa opowiadania najnowsze, nieco skandalizujące, ukazujące bez osłonek zaskakujące oblicza starości i postaw w obliczu miłości i śmierci.
Wydanie I, Warszawa 2024
Język polski
ISBN
978-83-972154-0-5 (druk)
(e-book w formacie pdf)
(epub)
(mobi)
Liczba stron (z ilustracjami) 545
Ilustracje oraz projekt artystyczny okładki Wiesław Cupała
Redakcja i opieka redakcyjna Justyna Karolak Karolakowo.pl
Skład i łamanie, przygotowanie do druku okładki oraz skład e-booków
Konrad Jajecznik Manuscript
Wydawnictwo Grube Ryby
Druk i oprawa: Totem.com.pl